Tiltales for at sætte ild til samme Fakta to gange

En 38-årig under udslusning fra Kofoedsminde for retten igen.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 38-årig mand, der er under udslusning fra Kofoedsminde, er i denne uge i Retten i Nykøbing sigtet for brandstiftelse. Om han kendes skyldig eller ej bliver op til et nævningeting, men hvis det bliver et “ja” er det ikke første gang, at manden er blevet dømt for brandstiftelse.

Og i det her tilfælde er der tale om to brande mod den samme Fakta-butik på Vestergade 4 i Maribo. Af samme grund lægger statsadvokaten op til en længere straf, og derudover at manden skal dømmes til anbringelse i en institution for personer med vidtgående psykiske handicap.

Det giver nemlig mulighed for at overføre ham til en sikret afdeling efter bestemmelse fra kommunen.

Den 38-årige blev anholdt den 21. juni i år i nærheden af Fakta på Vestergade. I lommen havde han en lighter, og derudover lugtede han ifølge betjentene af røg. Det var også årsagen til, at dommeren nogle dage efter anholdelsen fandt en tilstrækkelig begrundet mistanke til at varetægtsfængsle manden.

I anklageskriftet sigtes han for den 28. maj klokken 22.25 at have sat ild til en rulle sammenpresset pap i baggården ved Fakta. Ilden bredte sig til et halvtag og ramte de elektriske installationer, så det blandt andet gik ud over butikkens kølediske. Der skete skade for et ukendt beløb.

Ligeledes sigtes den 38-årige for noget tid efter den 21. juni klokken cirka 22.45 at have sat ild til to pappaller, som udbrændte sammen med noget af et plankeværk. Hvis ikke det havde været for nogle hurtige naboers alarmopkald, kunne det være gået grueligt galt, oplyste brandchefen dengang.

Der er berammet to retsmøder i denne uge, hvor det første begyndte i går mandag.