Tiltalt er svært perverteret

Offentliggjort Sidst opdateret

* Den 33-årige er "samlet set svært perverteret" og har voldsomme sadistiske lyster.

* Den tiltalte betegner sig selv som "overoptaget" af pornografi med sadistisk indhold. Op til sin anholdelse i april 2023 så han nogle timers hård porno hver dag.

* Han er normalt begavet og ikke sindssyg. Han har skizoide og dyssociale træk, men ikke i en grad, så der er tale om psykopati.

* På overfladen fremstår han relativt upåfaldende, men når man ser nærmere, fremstår han "noget umoden og uformående".

* Det vurderes, at der er en høj risiko for recidiv til ligeartet kriminalitet. Det vil sige, at der er stor risiko for, at han vil begå lignende kriminalitet igen.

* Den tiltalte vurderes at udgøre en fare for andres liv, legeme eller helbred.

Kilde: Uddrag af mentalerklæringen.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.