Tiltalt tysker befandt sig på drabssted i Blåvand
Retten i Esbjerg har tirsdag indledt en drabssag. En ung tysk mand er tiltalt for et drab og en dødsbrand i Blåvand, som kostede to samlevende livet, men nægter sig skyldig (arkivfoto). Foto: Free / Jan Bjerre Lauridsen, Ritzau/Free
Jan Bjerre Lauridsen, Ritzau/Free
En tiltalt ung mand nægter sig skyldig i et drab, men erkender at han befandt sig i ofrenes hus.
En 20-årig tysk mand nægter sig skyldig i drab og en dødsbrand i Blåvand, som den 28. maj sidste år kostede to samlevende livet.
Det skriver det regionale medie JydskeVestkysten, som tirsdag er til stede i Retten i Esbjerg, hvor drabssagen er indledt.
Det var den 61-årige Cai Lennart Henriksen og 85-årige Else Nielsen, som blev ofre for drabet og senere dødsbranden.
Selv om tyskeren nægter sig skyldig, erkender han dog, at han har været i huset efter at have været på en pub i Blåvand.
Omkring midnat forlod den 20-årige beværtningen, men han husker ifølge JydskeVestkysten ikke meget, ud over at han fulgtes med en mand, der trak en cykel.
Senere vågnede han op - bundet til en seng i ejendommen, som senere brændte, lyder mandens forklaring ifølge mediet.
Han fortæller grædende i retten, at han var bange for at være blevet voldtaget.
Han kontaktede dog ikke politiet dagen efter, hvor han blev bekendt med, hvad der var sket i huset, da han var bange for at blive sat forbindelse med drabet, skriver JydskeVestkysten.
Forbrydelserne er ifølge anklageskriftet sket, ved at den unge tyske først tildelte den 61-årige mand flere kraftige slag i hovedet med en stump genstand, som forårsagede blødninger i hovedet.
Derefter smed han liget i en swimmingpool, lyder det.
Kort tid efter drabet tændte han et bål, som forårsagede en brand, der bredte sig til resten af huset.
Det endte med at koste den 85-årige kvinde livet, som lå i sin seng i et af værelserne. Hun døde af kulilteforgiftning, fremgår det.
De to ofre var samlevende og ejede i en årrække Restaurant Perlen i Blåvand, har JydskeVestkysten tidligere skrevet.
Dommen forventes 7. maj.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde