To 16-årige anholdt efter vanvidskørsel

To 16-årige drenge, den ene fra Nykøbing og den anden fra Rødby, blev onsdag klokken 14.10 anholdt efter at have kørt vildt fra Eggertsvej i Sundby til Nykøbing, hvor de blev spærret inde på en p-plads i Nygade, oplyser politiet.

Undervejs ad Brovejen overhalede de to i den BMW, de kørte i, en civil politibil, og betjentene besluttede at standse BMW’en. Det lykkedes ikke, og BMW’en fortsatte ad Markedsgade.

I krydset ved Vendersgade kørte den ind i en anden bil, men fortsatte alligevel ad Voldgade til Nygade, hvor den svingede ind på en p-plads, skarpt forfulgt af den civile politibil. Flere andre politipatruljer var i mellemtiden blevet tilkaldt, men de to fyre i BMW’en blev anholdt uden dramatik.

De er nu sigtet for at have forvoldt fare for andres liv eller førlighed og for kørsel i påvirket tilstand.
 

Foto: Anders Knudsen (arkiv)

Offentliggjort Sidst opdateret