To anholdt efter indbrud
Foto: Arkivfoto
Arkivfoto
En anmeldelse førte politiet lige i armene på to formodede indbrudstyve.
En anmeldelse, om at to uvedkommende mænd luskede rundt ved en ejendom på Sundby Skovvej udenfor Guldborg, førte i går ved 15.30-tiden til, at to mænd på 39 og 36 år fra henholdsvis Vordingborg og Kroatien blev anholdt.
-
Da politiet ankom til stedet, var de to nemlig i gang med at skifte hjul på deres bil. Og da politiet undersøgte stedet nærmere, viste det sig, at en hængelås på en dør ind til huset var brækket op. Derfor blev de begge anholdt og sigtet for indbrud.
Det er dog ikke gjort op, om der er stjålet noget, og de blev begge løsladt igen først på aftenen, fremgår det af politiets døgnrapport.
Ejendommen, hvor indbruddet blev begået, er i øvrigt identisk med det sted, hvor en af de sigtede i sagen om de mange hjemmerøverier har adresse, oplyser lokalpolitiet i Nykøbing.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker