To anholdte med flere sigtelser

Foto: Anders Knudsen.

Politiet er i gang med at rulle en sag om indbrud og tyverier op på Østlolland.

Offentliggjort Sidst opdateret

To mænd blev tirsdag anholdt, og de skal onsdag eftermiddag fremstilles ved et grundlovsforhør i Retten i Nykøbing.

Det begyndte tirsdag klokken 14, da et vidne så en mørk Audi uden nummerplader holde ved en ejendom på Nørregaardsvej. Der har tidligere været indbrud i huset, hvis ejer er ude at rejse. Politiet blev tilkaldt, men fandt ingen personer på stedet.

Men klokken 15.30 kom der en ny henvendelse fra et vidne på stedet, og her anholdt politiet en 36-årig mand fra Sakskøbing ved bilen.

Denne mand kommer på en ejendom på Engestoftevej, og dette sted blev ransaget klokken 17.30.

Her fandt politiet blandt andet en pistol med patroner, og en 33-årig mand, der er godt kendt af politiet, blev anholdt og derefter sigtet efter våbenloven.

På en anden ejendom på Engestoftevej fandt politiet en stjålet Mercedes Benz, en stjålet båd, noget værktøj og andre koster. Det er den 36-årige mand fra Sakskøbing blevet sigtet for.