To arnesteder ved Riddersborg-brand
Foto: Foto©Jan Knudsen
Foto©Jan Knudsen
Politiets teknikere skal på torsdag undersøge branden i Riddersborg-parken.
Der er fundet to arnesteder til branden natten til lørdag i Riddersborgparken i Nakskov, og det peger normalt i retning af en påsat brand. Det mener vicepolitikommissær Bo von Würden fra politiet i Nakskov også, men først på torsdag kommer politiets teknikere til Nakskov for at forsøge at opklare branden, hvor 16 beboere måtte evakueres.
To kælderrum er udbrændt. Her er ilden tilsyneladende begyndt i en knallert. Et af rummene blev brugt som værksted. Men der lå også en knallert på græsplænen og brændte, da brandvæsnet ankom til stedet.
Den lå ud for gavlen af boligblokken Helgenæsvej 188-190, og flammer fra kældervinduerne kan ikke have antændt den - i hvert fald ikke der, hvor den lå.
- Vi vil derfor først og fremmest gerne tale med folk, som ved, hvis knallert det er, og hvordan den er kommet til at ligge ud for gavlen. Har nogen slæbt den dertil, er det en vigtig information for os. Desuden søger vi vidner, der har observeret noget omkring blokken om natten eller den foregående dag, siger Bo von Würden.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker