To bilister dræbt af tog i Vestjylland

Et par i 50'erne mistede livet i en ulykke mandag eftermiddag ved en ubevogtet jernbaneoverskæring i Vestjylland. Deres bil blev skubbet cirka 200 meter, da toget fra Lemvigbanen med cirka 75 kilometer i timen ramte bilen nær Vejlby.

Infrastrukturchef ved Midtjyske Jernbaner, Henning Dalgaard, var hurtigt fremme på stedet og kalder ulykken "meget voldsom". Han er ærgerlig over, at de ubevogtede jernbaneovergange overhovedet eksisterer.

- Den type overkørsel er meget farlig. Jeg ved ikke, om der tidligere har været en ulykke ved netop denne overkørsel, og vi har da også en handlingsplan for hvilke overkørsler, der skal nedlægges. Men ja, denne her var jo ikke lukket ned endnu og ja, vi har alt for mange af de ubevogtede overgange, siger han.

Hverken togføreren eller togets passagerer har lidt fysiske overlast ved sammenstødet, men togføreren vil blive tilbudt psykologhjælp, fortæller Henning Dalgaard.

Ifølge færdselsloven er det bilisterne selv, der har ansvaret for at holde øje med trafikken, når man passerer en ubevogtet jernbaneovergang.

Ved ulykkesstedet står et skilt, som opfordrer trafikanter til at kigge efter toget, oplyser Midt- og Vestjyllands Politi, som først på aftenen ikke havde identificeret de dræbte med sikkerhed.

En beboer i sommerhusområdet var muligvis vidne til ulykken.

Toget kørte på strækningen mellem Harboøre og Lemvig og var på vej syd på med cirka 15 passagerer.

/ritzau/

En mand og en kvinde mister livet i sammenstød med tog ved sommerhusområde i Vestjylland. Jernbanemand vil af med de ubevogtede jernbaneoverskæringer.

Offentliggjort Sidst opdateret