To danske soldater kommer til skade i moterulykke
To soldater kom onsdag til skade ved en ulykke i øvelsesterrænet i Oksbøl vest for Varde. Genrefoto. Foto: Colourbox
Colourbox
To soldater fra Gardehusarregimentet er kommet til skade i Oksbøl. De pårørende er blevet underrettet.
To soldater kom onsdag til skade ved en ulykke i øvelsesterrænet i Oksbøl vest for Varde.
Det oplyser Værnfælles Kommando i en pressemeddelelse på sin hjemmeside.
Begge soldater, der er fra Gardehusarregimentet, er uden for livsfare. De blev ramt af fragmenter fra en let morter. Men de nærmere omstændigheder ved ulykken skal nu undersøges.
- Nu skal sagen undersøges til bund, og det er endnu for tidligt at begynde at spekulere i, hvordan ulykken kunne ske, siger major Allan Just fra Gardehusarregimentet.
De pårørende er blevet underrettet.
- De to tilskadekomne fik straks førstehjælp på stedet af deres kolleger, ligesom der blev sendt bud efter ambulance, lyder det i pressemeddelelsen.
Den ene har fået skader i regionen omkring hagen og kæben, mens den anden er ramt i skulderen. Begge soldater var i stand til selv at kontakte deres pårørende.
Ulykken skete omkring klokken 12.45 onsdag.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned