To eftersøgte anholdt ved rockerfest

Omkring 110 personer deltager i festen, der er arrangeret af Bandidos.

Politiet i Esbjerg overvåger festen i rockergruppens klubhus i Finlandsgade, og har visiteret samtlige deltagere. Ordensmagten har, ud over de to anholdte, også taget to mindreårige med på stationen til en såkaldt bekymringssamtale.

De to anholdte bliver nu overført til politiet i Nordjylland. Der er tale om en 19-årig mand fra Odense og en 22-årig mand fra Aalborg.

- De to mænd var eftersøgt for et røveri-lignende forhold i Nørresundby den 3. februar. De vil blive fremstillet i grundlovsforhør lørdag formiddag, fortæller Per Jørgensen, vagtchef ved Nordjyllands Politi.

Politiet ønsker ikke at udtale sig yderligere om sagen før grundlovsforhøret.

- Hvilken tilknytning de to har til rockermiljøet, er vi ikke helt klar over. De kan være supportere eller hangarounds. Det er lidt uklart, siger Per Jørgensen.

/ritzau/

To mænd, der var eftersøgt for et røveri i Nordjylland i begyndelsen af februar, er anholdt i forbindelse med fredagens rockerfest i Esbjerg. Det oplyser Syd- og Sønderjyllands Politi.

Offentliggjort Sidst opdateret