To fængsles for kidnapning og vold mod yngre mand
Seks blev søndag anholdt for en frihedsberøvelse af en yngre mand. Mandag er nogle detaljer kommet frem.
En gruppe mænd krævede angiveligt en halv million kroner i løsesum, hvis de skulle løslade en yngre mand, som var blevet frihedsberøvet.
Det fremgik ifølge B.T. af en sigtelse, som mandag blev læst op ved et grundlovsforhør i Retten i Glostrup.
Her blev tre af de seks personer, som søndag blev anholdt for at stå bag frihedsberøvelsen, hvor offeret kom alvorligt til skade, fremstillet i grundlovsforhør.
To af dem, som er henholdsvis 35 og 31 år, er blevet varetægtsfængslet i foreløbig fire uger. Den tredje - en 28-årig mand - fik opretholdt sin anholdelse.
Offeret var bortført fra lørdag aften til søndag eftermiddag. Imens fik han blandt andet kraniebrud, brud på den ene kæbe og betydelige skader på det ene øje ifølge B.T.
Lidt over klokken 23 lørdag aften modtog politiet en anmeldelse om, at bevæbnede mænd havde frihedsberøvet en mand, som er i 20'erne. Mændene havde kørt ham væk i en bil.
Det skrev Københavns Vestegns Politi i en pressemeddelelse søndag.
Anmeldelsen fik politiet til at sætte gang i en større eftersøgning. Her fik politikredsen hjælp fra Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi og Politiets Efterretningstjeneste (PET).
Ifølge TV2 blev de tre mænd mandag fulgt ind af to betjente hver. Der var desuden to andre betjente til stede i retslokalet.
De nægter sig alle skyldige ifølge TV2.
Mediet skriver også, at dommeren, trods protester fra både forsvarere og journalister, valgte, at grundlovsforhøret skal foregå for lukkede døre.
Det betyder, at offentligheden ikke kan få et nærmere indblik i, hvilke beviser politiet har i sagen, eller hvad de sigtede eventuelt forklarer.
De tre øvrige, som ikke har været en del af mandagens grundlovsforhør, er fortsat sigtet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned