To helikoptere eftersøger to fiskere fra Rødhus syd for Blokhus. De to mænd på henholdsvis 30 og 52 år sejlede ud i en mindre jolle klokken 10:30 lørdag formiddag.
En time senere foretog den ene et opkald på sin telefon, og siden har ingen hørt fra de to, oplyser Nordjyllands Politi.
- De lokale er bekymrede, fordi der er tale om en mindre jolle. Samtidig er der en kraftig understrøm, som bærer nordover, siger vagthavende hos Nordjyllands Politi.
Endnu ved politiet ikke, hvem der har modtaget opkaldet, og hvad indholdet i samtalen drejede sig om. Det er også uvist, om mændene er erfarne fiskere.
Samtidig med, at helikoptere eftersøger de to forsvundne, er flere fartøjer i vandet, ligesom politiet er i gang med at afhøre beboere i området.
Det var pårørende, som lidt efter klokken 17 slog alarm. Politiet har siden da - ifølge Ekstra Bladet.dk - kørt kysten tynd for det tilfælde, at mændene skulle være gået i land et andet sted end normalt.
Vandet er i øjeblikket omkring fem grader, og er mændene faldet over bord, vil de kun kunne overleve få timer.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde