To mænd på 30 og 38 år er blevet fængslet efter et opgør torsdag aften i Københavns Nordvestkvarter, hvor de stak hinanden med knive. De er begge sigtet for grov vold.
Mændene er begge indlagt, den ene med et stik i leveren, den anden med et stik i brystet og snitsår i ansigtet. Derfor kunne de ikke møde frem i Københavns dommervagt, og de blev varetægtsfængslet in absentia i foreløbig otte dage.
- Når de bliver udskrevet fra hospitalet i morgen eller overmorgen, vil de blive fremstillet igen, siger den centrale vagtleder hos Københavns Politi, Thomas Dürr.
Det var et opgør om bodelingen mellem den 30-årige og hans 33-årige kæreste, der førte til, at de to mænd stak hinanden. Parret var røget ud i et voldsomt skænderi, der fik kvinden til at tilkalde sin nye kæreste på 38 år.
De to mænd røg i totterne på hinanden på hjørnet af Birkedommervej og Smedetoften. Under slagsmålet trak begge kniv. De sårede hinanden og blev efterfølgende kørt på Rigshospitalet.
Kvinden brugte en peberspray under opgøret og er sigtet for vold og for overtrædelse af våbenloven. Hende kræver politiet dog ikke varetægtsfængslet.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub