Midt- og Vestsjællands Politi har anholdt to mænd og sigtet dem for frihedsberøvelse. Sagen stammer fra en episode på Holbæk-egnen, der fandt sted den 18. september.
Politiet vil i løbet af torsdagen forsøge at få de to mænd varetægtsfængslet i sagen, men i øvrigt holder ordensmagten kortene tæt ind til kroppen.
- Sagen kører for lukkede døre og af hensyn til efterforskningen vil vi ikke oplyse yderligere, siger pressetalsmand Carsten Andersen til Ritzau.
Det har ikke en gang været muligt at få politiet til at oplyse, hvem frihedsberøvelsen skulle være gået ud over.
Mændene blev anholdt onsdag klokken 13.40, og derfor skal de stilles for en dommer inden samme tid torsdag. Grundlovsforhøret foregår ved Retten i Holbæk.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde