I første omgang lød meldingen fra politiet, at fire personer var kørt til observation for røgforgiftning efter branden, men to af de fire var i nærkontakt med flammerne og fik brandsår.
- Der er ikke tale om tredjegradsforbrændinger, men de er fortsat indlagt til behandling, fortæller politiets vagtchef Anders Hansen til Ritzau.
Branden brød ud kort før klokken 13 i lagerhallen, som bliver brugt til at opbevare både. Ifølge politiet var det en 25-årig mand, som var skyld i ulykken.
- Han fylder benzin på sin påhængsmotor og forsøger så at starte motoren. Det giver en gnist og så siger det puf. Han har åbenbart ramt ved siden af med noget af benzinen, fortæller Anders Hansen.
Ved benzineksplosionen blev den 25-årige og hans kammerat forbrændt. De var dog i stand til at forsøge at kæmpe mod flammerne, som efterfølgende blev slukket, da brandfolk nåede frem til hallen.
Efter branden blev fire personer kørt til sygehuset i Aabenraa. Ud over den 25-årige og hans kammerat drejer set sig om to personer, der blev indlagt til observation for røgforgiftning.
Bådene i hallen er lavet af glasfiber, og politiet frygtede en overgang, at branden kunne udvikle giftig røg, som ville drive ud over området.
Ud over de to forbrændte mænd har branden også forårsaget en del ødelæggelse i hallen.
- Den 25-åriges båd er udbrændt, og tre andre både har fået brandskader. Derudover er hele hallen og de andre både i hallen sodskadet, fortæller Anders Hansen.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned