Politiet er efterhånden nået til bunds i en større sag om narkohandel i Viborg, hvor syv personer nu er anholdt. To mænd på 23 og 25 år indrømmede mandag eftermiddag deres rolle i sagen og modtog en dom på et års fængsel, fortæller vicepolitikommissær Jess Hvas fra Midt- og Vestjyllands Politi.
- Der er tale om en straksdom, hvor mændene fremstilles i grundlovsforhør og sendes direkte til afsoning, siger Jess Hvas.
Mændene kommer fra henholdsvis Herning og Viborg og blev dømt for salg af 100 gram heroin.
To personer sidder i forvejen til afsoning i sagen, mens politiet har varetægtsfængslet to andre mistænkte. Endelig har politiet mandag anholdt en af de formodede hovedmænd, der tirsdag fremstilles i et grundlovsforhør.
- Jeg vil ikke afvise, at der kommer flere anholdelser, men vi nærmer os afslutningen, siger Jess Hvas.
Politiet har efterforsket sagen mod narkohandlerne siden i sommer.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet