To mænd overfaldet på Marielyst

Igen i nat måtte politiet rykke ud, fordi en gruppe unge på Marielyst havde svært ved at styre temperamentet. Omkring klokken 00.20 ankom de således til en privatfest på Mælkebøttevej, hvor to mænd på 16 og 18 år fra Taastrup tilsyneladende havde fået tæsk af to andre mænd. Den ene havde fået nokket sig en skalle, mend den anden havde fået tildelt knytnæveslag.

Efter betjentene havde afhørt de to mænd, der var blevet overfaldet, kørte betjentene rundt i området. På Marielyst Strandvej foran diskotek Kiwi bemærkede betjentene to mænd, der svarede til den beskrivelse af voldsmændene, de havde fået af vidnerne. Det drejede sig om to 18-årige mænd fra henholdsvis Maribo og Sakskøbing.

De to mænd blev begge anholdt og sigtet for vold. De er dog nu løsladt igen, oplyser Allan Holm fra lokalpolitiet i Nykøbing.
 

Foto: Arkivfoto

Der var øretæver i luften på Marielyst i nat. To unge fik tæsk.

Offentliggjort Sidst opdateret