To overfald på betjente

Foto: Free/Colourbox

En særdeles beruset mand vågner op til mere end tømmermænd efter en tur i byen i Sakskøbing.

Offentliggjort Sidst opdateret

SAKSKØBING En 32-årig mand fra lokalområdet havde måske kigget lidt for dybt i julebryggen, da den blev frigivet fredag aften. I hvert fald var han så beruset, og til så stor gene for gæsterne på værtshuset Møllestenen i Sakskøbing, at politiet måtte tilkaldes.

Klokken 00.11 kom anmeldelsen, og da politiet kommer på stedet, er det en mand, som absolut ikke har lyst til hverken at lade festen stoppe eller tage med politiet. På forhånd har han sikkert drukket sig frem til det, der lørdag vil være gevaldige tømmermænd, men det bliver ikke den eneste hovedpine, han kommer til at vågne op til.

Uroen på værtshuset bliver med det samme vekslet om til en sigtelse for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen - men den sigtelse er han ikke ene om at få på en nat, hvor politiet har særdeles travlt. Det bliver da også værre endnu for ham.

I patruljevognen gør han så meget modstand, at han med spark får ødelagt ting i bilen. For det får han en sigtelse for hærværk. Så kunne man tro, at aftenen havde været dyr nok for den 32-årige, men han havde gemt de dummeste træk til sidst.

Da han skal placeres i detentionen, vælger han først at banke sit baghoved ind i hovedet på den ene betjent, og efterfølgende skubber han den anden hårdt ind i væggen. Det bliver til to sigtelser efter §119, vold mod tjenestemand.

Lørdag morgen sov den 32-årige endnu rusen fra den festlige aften ud, men når han vågner med tømmermænd, vil han finde ud af, at det, der måske begyndte særdeles sjovt, får et alvorligt efterspil.

Vagtchefen ved Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi oplyser, at der lørdag morgen ikke er taget stilling til om den 32-årige skal fremstilles i grundlovsforhør. Men når han slår øjnene op, venter en afhøring.