To på sygehuset efter brand i campingvogn

Foto: Helgi Bachmann, arkivfoto

OPDATERET: Ild i campingvogn på Fejø Camping tidligt torsdag morgen.

Offentliggjort Sidst opdateret

To personer måtte køres på sygehuset til observation for røgforgiftning efter, at der tidligt torsdag morgen udbrød brand i en campingvogn på Fejø Camping.

Ifølge politiets vagtchef lå de to personer og sov i campingvognen, da der pludselig gik ild i den. Heldigvis nåede de selv at vågne og få reddet sig ud, inden det gik helt galt.

Der blev slået alarm klokken 04.39 og tilkaldt brandfolk både fra brandvagten på Fejø og brandvæsnet i Nakskov.

Branden var så voldsom, at campingvognen ifølge vagtchefen er helt udbrændt, og der skete også mindre skader på en anden campingvogn, som stod ved siden af.

Ifølge Morten Fokdal Knudsen, der er medejer af Fejø Camping, var det et ægtepar, der bor på pladsen som fastliggere i sommersæsonen, der blev ramt af branden.

Han fortæller torsdag morgen, at nogle af pladsens øvrige fastliggere er på vej til Nykøbing for at hente parret på sygehuset, og samtidig har de taget tøj med til dem, da alle deres ejendele i campingvognen gik til ved branden.

- Vi har en ekstra campingvogn stående på pladsen, de kan bo i, hvis de vil, men jeg ved ikke, om de hellere vil hjem til deres bolig i Maribo, siger Morten Fokdal Knudsen.

Lokalpolitiet i Nakskov skal nu undersøge årsagen til branden nærmere.