To personer anholdt for voldsomt rambuktyveri på Fyn
Politiet har anholdt to personer, der mistænkes for at stå bag et opsigtsvækkende rambuktyveri mod fynsk bank.
Fyns Politi har fundet og anholdt to personer, der er mistænkt for at stå bag et rambuktyveri i Ringe natten til tirsdag. De to formodede gerningsmænd forventes at blive fremstillet for en dommer i løbet af en onsdag formiddag.
Det oplyser vagtchef Steen Nyeland til Ritzau.
Vagtchefen vil over for Ritzau ikke kommentere, om politiet er på udkig efter yderligere gerningsmænd.
Faktisk har politiet slet ikke flere kommentarer i sagen
Rambuktyveriet gik ud over Danske Bank i Algade 15, hvor gerningsmændene kort før klokken 02.30 kørte en gummiged gennem facaden. Derefter kørte de af sted med bankens hæveautomat.
Samtidig havde de spredt partisansøm i de nærliggende gader for at forhindre, at politiet fulgte efter dem.
Det voldsomme tyveri gik hårdt ud over bygningen, som myndighederne frygtede ville styrte sammen.
Derfor valgte man at evakuere otte lejligheder med i alt 11 personer.
Seks kom på hotel, mens resten fandt en seng at sove i hos familier eller venner.
Undersøgelser af bygningen har tirsdag vist, at det ikke stod så galt til med den. Den er blevet understøttet, og tirsdag aften kan beboerne altså vende tilbage.
Danske Bank i Algade 15 genåbner dog onsdag, oplyser Gert Scheel Nielsen, regionsdirektør i Danske Bank, til DR Fyn.
- Det er fantastisk så hurtigt, håndværkerne har arbejdet. Det er lykkedes at afstive bygningen og lave en midlertidig reparation, siger han og fortsætter:
- Afdelingen er i drift. Der skal måske støvsuges lidt, men ellers er vi klar, og det er vi meget glade for.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned