To personer overfaldet på Dølle

Foto: Anders Knudsen, arkivfoto

Politiet har oprettet to voldssager fra området omkring markedet i løbet af de seneste par nætter.

Offentliggjort Sidst opdateret

Indtil videre har årets Døllefjelde-Musse Marked ikke givet anledning til en hele masse arbejde for politiet. Lidt er der dog sket, som er blevet noteret i døgnrapporten.

Blandt andet har man såvel natten til lørdag som natten til søndag registreret to sager om vold.

Den første sag udspringer af en episode på parkeringspladsen ved markedet omkring klokken kvart i to natten til lørdag. Her har en 19-årig mand fra Sakskøbing-området anmeldt, at han blev overfaldet af to for ham ukendte gerningsmænd, som slog ham flere gange og sparkede ham på overkroppen.

Skaderne var dog ikke så alvorlige, at det var nødvendigt at indlægge manden, men politiet hører gerne fra vidner, der måtte have oplysninger i sagen.

Natten til søndag kort efter klokken to var det så en 21-årig mand fra Nakskov, der var udsat for vold, da han blev slået på næsen med knytnæve. Her er en jævnaldrende mand fra Maribo sigtet for at have slået.

Derudover melder politiet søndag morgen om, at en person er blevet sigtet for overtrædelse af våbenloven, mens to personer er blevet sigtet for overtrædelse af lov om euforiserende stoffer, og derudover er der noteret fem tilfælde af overtrædelse af ordensbekendtgørelsen.

Der er dog ikke nærmere detaljer om disse sager.