To rockere fængsles for at kaste molotovcocktails mod Bandidos
Der blev angiveligt kastet fem molotovcocktails mod et tilholdssted for Bandidos i Viby J. i februar. (Arkivfoto). Foto: Jonas G''ttler/Ritzau Scanpix
Politiet ønsker med anholdelse af mænd fra rockermiljøet at bremse en eventuel eskalering af en konflikt.
To mænd fra Horsens og Aarhus er tirsdag blevet varetægtsfængslet i en sag om et brandattentat mod Bandidos' klubhus i Viby J. begået 5. februar.
Det oplyser National Enhed for Særlig Kriminalitet efter et grundlovsforhør i Retten i Aarhus.
Mændene, der ifølge politiet har rockertilknytning, skal være frihedsberøvet til 8. oktober, men de har kæret kendelsen til Vestre Landsret.
Ved angrebet i februar blev der angiveligt kastet fem tændte molotovcocktails mod klubhuset på Jens Juuls Vej.
De to sigtede er henholdsvis en 41-årig mand fra Horsens og en 28-årig mand fra Aarhus.
I hvert fald den ene skal være med i Hells Angels. Det har et familiemedlem oplyst til TV2 Østjylland.
Mandag oplyste politiet i en pressemeddelelse, at sagen er blevet efterforsket af Østjyllands Politi og NSK.
- Brandattentatet er egnet til at skabe konflikt i det kriminelle miljø, og det er således en alvorlig sag, som vi har efterforsket blandt andet med henblik på at kunne imødegå og bremse en eventuel eskalering, udtalte politiinspektør Michael Kjeldgaard fra NSK.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned