Togene kører i øjeblikket ikke på strækningen mellem Høje Taastrup og København. Det skyldes en personpåkørsel mandag aften.
Ulykken skete ifølge Københavns Vestegns Politi klokken 20.30. Der er efter alt at dømme tale om et selvmord.
- Indtil videre tyder det på, at det er en person, som har lagt sig på skinnerne, fortæller politiets vagtchef Johnny Bonde.
De pårørende er endnu ikke underrettet, og politiet vil derfor ikke oplyse yderligere om dødsfaldet på nuværende tidspunkt.
Efter ulykken er politiet i øjeblikket i gang med oprydningsarbejdet omkring ulykkesstedet. Og for at betjentene kan arbejde, er togtrafikken indstillet.
- Der kan godt gå en halv time endnu, før vi åbner op, fortæller Johnny Bonde.
Ifølge DSB kører der S-tog mellem København og Glostrup hvert 20. minut, mens der er indsat busser mellem Glostrup og Høje Taastrup.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde