Toldere fandt to guldmønter og 1400 cigaretter hos flypassager
Guldmønter til en værdi af 9000 kroner var en del af et fund, som toldere i Aalborg Lufthavn gjorde i februar.
Toldere fandt to guldmønter, 8,3 kilo vandpibetobak og 1400 cigaretter hos en rejsende i Aalborg Lufthavn i februar.
Det skriver Toldstyrelsen i en pressemeddelelse.
Manden havde Aalborg Lufthavn som destination, men styrelsen kan ikke oplyse, hvor manden kom fra.
Ligesom at styrelsen heller ikke kan oplyse nærmere om mandens nationalitet.
Da manden ikke kunne betale en bøde på 50.000 kroner og told og afgifter på 25.000 kroner, tilbageholdt tolderne guldmønterne, vandpibetobakken og cigaretterne.
Guldmønterne havde en købspris på knap 9000 kroner, skriver Toldstyrelsen.
- Rejsende kan ved indrejse fra lande uden for EU told- og afgiftsfrit have 200 cigaretter eller 250 gram røgtobak med sig. Nogle gange sker det bevidst, og andre gange sker det ubevidst, at rejsende overtræder reglerne, men vi skelner ikke, siger Jeppe Kjærgaard, der er kontroldirektør i Toldstyrelsen, i pressemeddelelsen.
Toldstyrelsen inddeler sager på tobaksområdet i to typer.
I den ene type er der tale om organiseret smugling med relativt store mængder tobaksvarer, der ikke er betalt afgifter af.
I de andre tilfælde handler det om private personers indførsel af tobaksvarer.
De fleste sager om tobaksvarer, der lander på Toldstyrelsens skrivebord, handler om den sidstnævnte type.
Det skriver styrelsen i meddelelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker