Travl grænsekontrol: Så mange snupper politiet ved færgen

Hundredvis er blevet taget for kriminalitet ved færgerne i Rødbyhavn og Gedser. Arkivfoto: Anders Knudsen

De seneste fem år er hundredvis af mennesker blevet opdaget i grænsekontrollen ved færgerne i Rødbyhavn og Gedser og sigtet for straffelovsovertrædelser. Se hvor mange nede i artiklen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Siden 2016 har Danmark haft midlertidig grænsekontrol. Den blev indført som følge af den store flygtningestrøm, der kom tilbage i 2015.

Men hvor meget kriminalitet har kontrollen været med til at afsløre ved færgehavnen i Rødby?

Det vil folketingsmedlem Peter Skaarup (DD) gerne vide.

Efter ønske fra ham har Folketingets Retsudvalg rejst følgende spørgsmål til justitsminister Peter Hummelgaard (S):

"Vil ministeren redegøre for, hvor mange anholdelser og sigtelser relateret til grænseoverskridende kriminalitet, som politiet ved grænseovergangen ved Rødby har foretaget i perioden 2019-2024, og vil ministeren herunder redegøre for sagerne fordelt på sagstype og fordelt på år?"

Hundredvis af straffelovsovertrædelser

I svaret fra Justitsministeriet lyder det, at "politiet ikke kan lav et datatræk vedrørende "grænseoverskridende kriminalitet", idet der ikke eksisterer en særskilt gerningskode vedrørende dette".

Det lyder videre i svaret, at det heller ikke er muligt at give antallet af anholdelser.

I stedet præsenteres antallet af sigtelser for straffelovsovertrædelser generelt "som følge af den midlertidige grænsekontrol" fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Det viser, at der fra 1. januar 2019 frem til og med 29. april 2024 i alt har været 176 sigtelser for overtrædelse af straffeloven ved grænseovergangen ved Rødbyhavn og 64 af slagsen ved Gedser i samme tidsperiode. Altså i alt 240 sigtelser for straffelovsovertrædelser ved færgerne på Lolland og Falster.

Sigtelser for straffelovsovertrædelser ved Rødby og Gedser

2019

Rødby: 40

Gedser: 6

2020

Rødby: 32

Gedser: 25

2021

Rødby: 36

Gedser: 11

2022

Rødby: 21

Gedser: 6

2023

Rødby: 42

Gedser: 8

2024 (til og med 29. april)

Rødby: 5

Gedser: 8

Kilde: Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi

Det er værd at bemærke, at der blot er tale om sigtelser for overtrædelse af straffeloven. Derfor vil for eksempel sager om folk, der har haft en mindre mængde narkotika med, som er blevet sigtet efter lov om euforiserende stoffer, ikke indgå i denne statistik.