Tre anholdt for lager af automatvåben

I en større aktion i København og omegn slog politiet tirsdag til og anholdt tre mænd, der sigtes i forbindelse med fundet af to AK47-rifler og en maskinpistol i en garage i Brønshøj.

- Vi fandt våbnene i november og har siden sporet os ind på de tre personer, der blev anholdt i går. Den ene har relation til Bandidos, og vi er ved at klarlægge de andres relationer, siger lederen af politiets særlige bandeenhed, Henrik Svindt.

De tre mænd på hhv. 26, 30 og 31 år nægter kendskab til våbnene, men ifølge politiet kan de knyttes til den lejede garage, hvor våbnene blev fundet.

Ved anholdelsen af trekløveret ransage politiet syv adresser i København og omegn og fandt i den forbindelse også 250 styk skarp ammunition. Derudover kom betjentene hjem med både hash og hårde stoffer samt en mindre mængde ulovlige steroider.

De tre anholdte fremstilles onsdag i et grundlovsforhør med krav om varetægtsfængsling.

/ritzau/

Politiet har anholdt tre mænd efter fundet af automatrifler og en maskinpistol i en garage i Brønshøj. Mindst en af de anholdte er Bandidos-rocker.

Offentliggjort Sidst opdateret