Tre anholdt: Vaks nabo afslørede indbrudstyve
Arkivfoto: Rigspolitiet
Rigspolitiet
Tre unge mænd blev natten til søndag anholdt efter et indbrud i et hus i Nykøbing.
En vaks nabo hjalp natten til søndag politiet på sporet af tre unge indbrudstyve på Islandsvej i Nykøbing.
Politiets vagtchef oplyser søndag morgen, at man fik en anmeldelse klokken 01.45 fra en borger, som havde set nogle personer lyse med en lommelygte på nabohuset.
En hundepatrulje var lige i nærheden, og da betjentene ankom til stedet, løb tre mænd ud af en havedør. To af dem blev anholdt med det samme, mens den tredje blev anholdt lidt senere.
Ifølge vagtchefen var der tale om en mand på 20 år samt to unge mænd under 18 år - alle tre fra lokalområdet.
På gerningsstedet fandt politiet en taske med noget spiritus, en tablet samt nogle smykker, som de unge mænd havde forsøgt at stjæle. De blev alle tre anholdt og sigtet for indbrud. De blev løsladt igen efter endt afhøring.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde