Ikke bare to, men tre biler var involveret. Foto: Andreas JohansenAndreas Johansen
Adskillige biler med blå blink, men ingen personskade.
Andreas JohansenAndreasJohansen
OffentliggjortSidst opdateret
Krydset mellem Brovejen og Vesterskovalléen i Nykøbing var torsdag i tidsrummet omkring klokken 21 oplyst af adskillige blå blink fra både brandvæsnet og politiets udsendte, da der havde været et trafikuheld på stedet.
Ikke bare en eller to biler var involveret, men hele tre styks - til stor forundring for de udsendte betjente, der arbejdede på at stykke ulykkens forløb sammen.
Der var materiel skader på alle involverede køretøjer, men der var ikke meldinger om personskader, oplyste politiets udsendte på stedet. Trafikken er lettere påvirket, da flere af de implicerede biler holder i krydset, men trafikken gled dog alligevel forbi i et roligt tempo.
En politimand på stedet kunne oplyse til Folketidendes udsendte, at de formentlig ville have ryddet op på stedet omkring klokken 22 torsdag aften.
Hvordan ulykken opstod, er ikke klarlagt på nuværende tidspunkt. Foto: Andreas JohansenAndreas Johansen
Der var adskillige biler med blå blink på plads ved ulykken. Foto: Andreas JohansenAndreas Johansen
Den mørke Mercedes havde fået skader på venstre side af kofangeren. Foto: Andreas JohansenAndreas Johansen
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned