Tre busser udbrændte i øde område i Glostrup

Politiet søger vidner i forbindelse med en brand i Smedeland i Glostrup. (Arkivfoto) Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Politiets specialister i brandsager skal undersøge årsag til brand søndag morgen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Tre busser udbrændte helt, mens to andre blev beskadiget tidligt søndag morgen i et industriområde i Glostrup, oplyser politiet.

Brandfolk og politi fik meldingen fra Smedeland omkring klokken halv fire.

Skaderne er opstået på en parkeringsplads hos et busselskab, men vagtchefen ved Københavns Vestegns Politi kan søndag formiddag ikke udtale sig om årsagen.

- Det er noget, vi vil undersøge nærmere i morgen, siger vagtchef Morten Steen.

I øvrigt søger politiet vidner. Hvis nogen har set noget omkring det relevante tidspunkt i området eller har viden om sagen, vil politiet gerne have en opringning.

Politiets specialister i brandefterforskning får opgaven med at klarlægge, om der er sket en teknisk fejl, eller om der er en anden årsag.