En dansk bus med unge fra ungdomsklubben Kærnehuset på Amager er kørt galt på motorvej 9 ved Dessau i Tyskland tidligt lørdag. Tre mennesker er dræbt. De er alle voksne.
De unge var på vej på skiferie i Østrig, da bussen omkring klokken 01 kørte galt på motorvejen omkring 150 km syd for Berlin.
Lørdag morgen var der endnu en person fastklemt i den væltede dobbeltdækkerbus fra selskabet Egons Turistbusser i Slagelse.
I bussen var 65 børn, forældre og ledere ud over de to chauffører. De tilskadekomne er bragt til omkringliggende sygehuse.
Flere af dem er svært kvæstede, skriver det tyske nyhedsbureau dpa.
Lars Frederiksen fra Alfa Travel i Holstebro, som har arrangeret rejsen, oplyser til Ritzau, at der er sendt danske læger og psykologer af sted til Tyskland for at bistå de rejsende.
Den ene af chaufførerne slap uskadt fra ulykken, mens den anden blev kvæstet og indlagt på hospital.
Også medarbejdere fra den danske ambassade i Berlin er sendt til ulykkesstedet.
Hvordan ulykken kunne ske, er der lørdag formiddag endnu ikke fuld klarhed over.
Bussen kørte fra Amager fredag eftermiddag, og gruppen skulle på skitur i Neukirchen i Østrig.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker