Tre eftersøgte for blodigt overfald har meldt sig selv
Tre mænd, der mistænkes for et livsfarligt overfald midt i Aarhus i mandags, er blevet anholdt af politiet torsdag morgen.
Ved Vesterbro Torv blev en 27-årig stukket i hovedet med en spids genstand, og offeret har været i livsfare på Aarhus Universitetshospital.
Alle tre formodede angribere blev fanget på et videokamera, og takket været tip fra offentligheden kunne politiet sætte navne på de tre.
- To har meldt sig selv til politiet her i Aarhus, siger vicepolitiinspektør Jesper Bøjgaard Madsen torsdag morgen.
Den tredje har også valgt at indstille flugten og meldt sig til politiet på Fyn, oplyser vicepolitiinspektøren til Ritzau.
Mændene mistænkes for drabsforsøg, og de vil torsdag blive fremstillet for en dommer i Aarhus med krav om varetægtsfængsling.
Den livsfarlige vold skete i forbindelse med et møde om kriminelle forretninger, lyder politiets teori.
Den 27-årige og en kammerat kom kørende til torvet i en sølvgrå Jaguar, mens tre andre mødedeltagere kom i en anden bil.
Efter kort tids snak ved forretningen Kiwi opstod volden - og de tre nu anholdte stak af.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker