Beviserne rækker ikke mod de tre mænd og en kvinde, som politiet anholdt efter kuppet tirsdag mod en guldsmedeforretning i Odense. Først blev kvinden løsladt, og onsdag måtte politiet også lade mændene gå.
Med en pistol truede fire personer sig til en stor mængde dyre ure tirsdag kort efter middag i forretningen Ragner Ure & Optik på Jernbanegade. De flygtede i en sølvgrå Audi og skiftede på parkeringspladsen ved Skulkenborg til et andet køretøj.
Politiet vil meget gerne høre fra personer, der så mændene skifte bil i tidsrummet fra klokken 12.15 og frem til cirka 13.20, lyder det fra Leif Sigvardt i lokalpolitiet i Odense.
Et par af mændene beskrives som østeuropæere. En af de fire havde en mørk sixpence-kasket på hovedet og var også iført en grønlig trøje og mørke jeans. Vidner har også beskrevet nogle af dem som muskuløse.
Udbyttet er ikke gjort præcist op, men der er tale om ure "for et stort beløb," siger Sigvardt.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker