Tre af de fem varetægtsfængslede i sagen om kuppet mod pengetransportselskabet Loomis i Glostrup er blevet løsladt, oplyser anklageren Ole Weikop, Københavns Vestegns Politi. Kuppet - det hidtil største i Danmark - gav et udbytte på 62 millioner kroner, hvoraf kun en meget lille del er dukket op igen.
- Sigtelsen mod de tre er opretholdt, men statsadvokaten har skønnet, at der ikke er basis for at forlænge fængslingen, siger Ole Weikop.
Bag tremmer er fortsat to mænd, som politiet har fået udleveret fra Sverige. Kuppet fandt sted den 1. april sidste år, og den sidst fængslede i sagen - en 24-årig svensker af tyrkisk afstamning - blev udleveret i sommer. Han og en anden sidder fortsat varetægtsfængslet.
Røveriet mod pengetransportselskabet var meget voldsomt. En gruppe svært bevæbnede mænd trængte ind i bygningen ved at smadre hul i muren med en såkaldt teleskoplæsser. De flygtede i to Audier og på en scooter efter at have kastet partisansøm på vejen for at forsinke politiet.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker