Tre mænd med elefanthuer røver Rema 1000

Tre unge mænd slap mandag aften af sted med et ukendt pengebeløb fra Rema 1000 på Ishøj Strandvej vest for København.

Den ene af de tre unge mænd, der alle beskrives som 16-17 år gamle, havde en pistol og truede sig kort efter klokken 18 til kassebeholdningen.

Da vidner løb efter de tre mænd, truede den ene også et vidne med pistolen, hvorefter gerningsmændene forsvandt i retning af Jægerbuen.

Københavns Vestegns Politi vil nu se på overvågningsbilleder og hører desuden gerne fra personer, der har set de tre mænd eller på anden måde kan hjælpe med at opklare sagen.

- De tre gerningsmænd var alle almindelige af bygning, mørke i huden og iført sorte North Face hættejakker og sorte elefanthuer, siger Jens Møller, vagthavende ved Københavns Vestegns Politi.

Den ene var desuden iført et par militærmønstrede bukser, tilføjer han.

Kasseassistenten og vidner til røveriet er efterfølgende blevet tilbudt krisehjælp.

Det er anden gang på blot få dage, at en dagligvarebutik på Københavns Vestegn er blevet udsat for et røveri.

Søndag morgen blev en medarbejder bagbundet i en Fakta-butik på Nygårds Plads i Brøndby, mens to røvere stjal kontanter fra et pengeskab.

/ritzau/

En Rema 1000 i Ishøj blev mandag aften røvet af tre unge mænd iført elefanthuer.

Offentliggjort Sidst opdateret