Tre øer og to byer får hurtigere hjælp
Brandfolk skal uddannes som nødbehandlere i byer- på øerne skal uddannes akuthjælpere.
Det akutte beredskab til hjælp ved sygdom og ulykker skal udbygges. Det skal gøres med penge fra den akutpulje, som blev aftalt af regeringen og Dansk Folkeparti i fjor.
Til Region Sjælland er nu bevilget 1.680.000 kroner til uddannelse og indsættelse af akuthjælpere i yderområder og på øer, samt 5.310.000 kroner til nødbehandlere tilknyttet de forskellige brandvæsener.
Efter planen skal der på Lolland-Falster uddannes nødbehandlere til Rødby og Stubbekøbing. Det vil være brandfolk, der skal have denne funktion oveni arbejdet som brandmænd. Det er regionen, der skal stå for nødbehandlernes uddannelse samt stille køretøjer og førstehjælpsudstyr til rådighed.
Det er tanken, at nødbehandlervagten kan varetages af enten indsatsledere, der kan køre ud i indsatslederbiler, eller brandfolk, der kan rykke ud i en særlig nødbehandlerbil. Det kan gøres efter en model, der kendes fra Sverige.
På øerne Askø, Femø og Fejø er det tanken, at der etableres grupper med en halv snes akuthjælpere. Det vil være almindelige borgere, der får en førstehjælpsuddannelse og derefter via sms kaldes ud til sygdomstilfælde i området.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker