Flere politipatruljer er netop nu på jagt efter tre unge mænd som omkring klokken tyve minutter over fem i morges begik røveri mod en kvinde på Brovejen ved Føtex i Sundby.
Den 48-årige kvinde var på vej på arbejde, da hun holdt for rødt i lyskrydset ved Guldborgsundcentret. Pludselig sprang de tre unge frem fra mørket og skubbede hende af hendes scooter og stjal hendes taske.
Derefter forsvandt de på kvindens scooter i sydlig retning ad et stisystem. Politiet har i øjeblikket ikke noget nærmere signalement af røverne.
Kvinden led ikke fysisk overlast ved røveriet men politiet vil meget gerne høre fra folk der måtte have oplysninger om røveriet. I så fald skal man ringe 114 med det samme.
Politiet har fredag formiddag fået et tip om, at tre unge mænd og en rød knallert klokken 05.35, altså et kvarter efter røveriet, er blevet set på Flintingevej ved Flintinge Å. Politiet opfordrer folk til at kigge efter, om knallerten skulle ligge et sted i området. Man vil fortsat også meget gerne have henvendelser fra andre, der måtte ligge inde med oplysninger i røveri-sagen.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde