Tricktyve tog af kassen

Foto: Anders Knudsen, arkivfoto

Politiet efterlyser vidner til tricktyveri i forretning, hvor to kvinder afledte ekspedientens opmærksomhed, mens to mænd tog penge i kasseapparat.

Offentliggjort Sidst opdateret

Tirsdag klokken 17.40 fik politiet en anmeldelse om et tricktyveri i Lysstudiet på Gedservej i Nykøbing, oplyser lokalpolitiet.

To mænd og to kvinder kom ind i butikken. De to kvinder spurgte om hjælp til nogle lamper bagerst i lokalet. Imens blev de to mænd stående oppe ved kassen. De to kvinder ville tænke over prisen og vende tilbage, hvorefter de alle fire forlod butikken. Ekspedienten opdagede dog efterfølgende, at der manglede 3.4000 kroner i kontanter i kassen og kontaktede politiet.

De fire tricktyve beskrives som:

A: Mand, østeuropæisk af udseende, 35-40 år og 160-170 cm. høj. Han var almindelig af kropsbygning og iført en sort jakke.

B: Mand, østeuropæisk af udseende, 35-40 år, og 160-170 cm. høj. Han var kraftig af kropsbygning og iført en sort jakke.

C: Kvinde, østeuropæisk af udseende, 35-40 år og 160-170 cm. høj. Hun havde langt, sort hår.

D: Kvinde, østeuropæisk af udseende, 35-40 år og 160-170 cm. høj. Hun havde sort hår.

Alle fire talte et udenlandsk sprog til hinanden og dansk til kasseekspedienten.

Politiet hører gerne fra eventuelle vidner på telefon 114.