En målrettet indsats i forbindelse med en stribe røverier, der har hærget dele af København, er nu endt med, at tre unge mænd er anholdt og varetægtsfængslet.
De er blandt andet sigtet for et voldsomt røveri for få dage siden, hvor en mand blev standset, da han om aftenen kom cyklende på en sti ved Rektorparken i Valby.
Han blev truet til at lægge sig ned og fik en pistol stukket i nakken, mens røverne truede ham med, at de ville bortføre ham og holde ham skjult i flere dage, hvis ikke de fik hans værdier.
Det lykkedes efterfølgende gerningsmændene at hæve 38.000 kroner på offerets dankort.
Ifølge efterforskerne på Station City kan de tre mænd også sættes i forbindelse med flere andre røverier mod forretninger på Vesterbro i sidste uge.
Det gælder røveriet mod en thairestaurant i Valdemarsgade, en sushibar på Sønder Boulevard samt en grillbar.
Typisk kom to eller tre mænd bevæbnet med pistoler og baseball-køller ind og truede personalet til at udlevere omsætningen.
I grillbaren tog røverne dog ikke kun pengene - de stak også af med en håndfuld Cocio-kakaomælk.
De tre blev fredag fremstillet i grundlovsforhør i Retten på Frederiksberg, hvor de blev varetægtsfængslet i hver 14 dage.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde