Tungt bevæbnede mænd anholdt i Rødbyhavn

Foto: Rigspolitiet

Blandt andet fandt politiet våben og stoffer i bilen.

Offentliggjort Sidst opdateret

To mænd fra københavnsområdet blev torsdag aften anholdt ved indrejsekontrollen i Rødbyhavn, efter politiet gjorde et opsigtsvækkende fund i deres bil.

Det var klokken 22.30, at politiets udlændingekontrolafdeling standsede bilen, hvor en 43-årig mand sad bag rattet. Manden virkede påvirket og kunne hverken fremvise kørekort eller pas. Det førte til, at han blev anholdt og sigtet for spiritus- eller narkokørsel, for at køre uden førerret og for overtrædelse af pasloven.

Men det skulle vise sig at være langt fra det eneste ulovlige, politiet fandt. Det fremgår af døgnrapporten fra Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi.

Under sædet i bilen lå 16,3 gram amfetamin gemt, og det udløste en sigtelse for besiddelse med henblik på videresalg.

I dørlommen lå en peberspray, og en nærmere undersøgelse af bilen afslørede et helt lille våbenarsenal: gaspistoler, tåregasdåser, flere pebersprays, nødblus, løsskudsammunition, en slangebøsse med tilhørende ammunition, en foldekniv, to totenschlægere og to strømpistoler.

Passageren i bilen – en 40-årig mand – blev også anholdt og sigtet i sagen. Begge mænd er fortsat tilbageholdt, mens politiet undersøger sagen nærmere.