Tvunget til at sende nøgenfotos
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
23-årig mand fra Maribo i alvorlig retssag om blufærdighedskrænkelse.
I den senere tid har der på landsplan været en omfattende debat om, hvordan moralen skrider blandt unge mennesker, hvor flere og flere har oplevet, at nøgenbilleder bliver sendt rundt til alle mulige.
Fænomenet har mest været omtalt i forbindelse med gymnasiemiljøer i og omkring hovedstaden, men i den kommende uge vil fænomenet også få en lokal vinkel på Lolland-Falster.
En ung mand på 23 år fra Maribo er nemlig sigtet for blufærdighedskrænkelse og ulovlig tvang.
Dels ved at sende billeder af sit lem. Dels ved at true flere unge piger med at lægge nøgenbilleder, han var i besiddelse af, ud på internettet, hvis ikke de øjeblikkeligt sendte flere fotos.
Sagen er berammet til at foregå i Retten i Nykøbing, og der er lagt op til en tilståelsessag, så det ikke bliver nødvendigt at indkalde vidner. Ifølge retsmødebegæringen i sagen sendte den 23-årige mand billeder af sit lem til andre i perioden fra december 2014 til juni 2015 fra sin adresse i Maribo.
Ifølge samme retsmødebegæring fremkom truslerne mod pigerne samme tid og sted. Det skete, ved at han tvang en pige til at sende nøgenbilleder til ham ved at true med at offentliggøre de billeder, han allerede var i besiddelse af. Det fik en pige til at sende yderligere 25 til 50 nøgenfotos samt et ukendt antal nøgenvideoer.
Ifølge retsmødebegæringen tvang han flere ukendte piger til at have kontakt med sig på Skype, idet han postede nøgenbilleder af dem, som han var i besiddelse af og skrev: “De her billeder kommer ud, hvis du ikke kommer på cam nu. Så kan du selv vælge om du vil snakke med mig eller om de skal ud på nettet”.
Sagen er berammet til på fredag.
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker