Tyve klodsede bilen op på mælkekasser

Foto: Jens Dresling. Polfoto

En bil endte på fire mælkekasser uden hjul, og flere biler endte uden nummerplader ved flere tyverier de seneste dage.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fire alufælge med tilhørende dæk er blevet afmonteret en VW Golf, der stod til salg hos Autohuset i Hillested natten til søndag. Bilen blev klodset op på fire mælkekasser.

Foruden et sæt hjul har der også været flere tyverier af nummerplader.
Ukendte gerningsmænd har målrettet været ude efter at stjæle nummerplader på Vestlolland de seneste dage.

Natten til fredag blev den bageste nummerplade stjålet fra en Toyota, der holdt på A. E Hansensvej i Nakskov. Den har registreringsnummeret AK 50 748.
Samme nat blev der også stjålet en nummerplade fra en Peugeot Boxer som holdt i Nørrevænget i Nakskov. Her er nummeret AC 52 437.
På Bøgetvej i Horslunde blev der også stjålet et helt sæt nummerplader natten til lørdag. Det gik ud over en Opel Corsa og nummeret er BJ 48 608.
En nummerplade er også stjålet fra en Suzuki Swift, der holdt parkeret på Banegårdspladsen i Maribo natten til fredag. Registreringsnummeret er YU 25 515.