Tyve tog flugten ud af vinduet
Foto: Arkivfoto, Polfoto
Arkivfoto, Polfoto
To indbrudstyve måtte flygte ud af stuevinduet, da de blev overrasket af beboer fra området.
En beboer i området overraskede natten til torsdag to indbrudstyve i et hus på Bymøllevej i Købelev. Huset er for tiden ubeboet. Klokken 00.43 fik politiet meddelse om, at to mænd var brudt ind i huset, men at de nu var kørt fra stedet.
Det viste sig, at et stuevindue var brudt op, men umiddelbart er det ikke muligt at fastslå om der er forsvundet noget. Tyvene beskrives som en yngre og en ældre mand, begge i mørkt tøj. Den yngre mand havde en orange hue.
De måtte tage flugten gennem det samme vindue og kørte fra stedet i en grøn personbil, formentlig en Toyota. Bilens nummer var AU 39389, men ifølge politiet skal den nummerplade sidde på en Citroen. Man efterforsker nu videre på dette spor, idet nummerpladerne ikke er meldt stjålet.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned