Nu kan ankeret snart trækkes op på den udbrændte færge Lisco Gloria, der så med hjælp fra to slæbebåde kan fortsætte sin rejse.
Færgen, der siden branden for godt to uger siden har ligget syd for Langeland, skal slæbes til Lindø, hvor bjærgningsselskabet skal redde så mange værdier som muligt, og hvor myndighederne skal forsøge at finde årsagen til branden.
De seneste dages blæst har vanskeliggjort arbejdet med at gøre færgen klar til slæb.
Man har nu ifølge Fyns Politi opgivet at sætte en generator om bord for at drive ankerspillet. I stedet står generatoren på et andet skib, og så trækkes der et kabel over til Lisco Gloria.
Hos Søværnets Operative Kommando forventer man, at færgen indleder sin rejse mod Fyn ved middagstid torsdag.
Den kuling, der ventes at komme ind over landet senere på dagen, kan dog vanskeliggøre selve indsejlingen til Odense Fjord. Derfor er tre andre slæbebåde bedt om at holde sig klar til at hjælpe på det sidste stykke.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde