Uden for livsfare efter at være klemt under bil
Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
OPDATERET: To mænd er kommet alvorligt til skade ved en arbejdsulykke, efter en bil er faldet ned over dem.
I forbindelse med en arbejdsulykke, hvor en bil skulle hentes til skrot på en ejendom på Nygårsdvej uden for Øster Ulslev, er to mænd kommet til skade, da bilen faldt ned over dem.
En 29-årig mand fra Sakskøbing blev i kritisk tilstand blevet fløjet til Rigshospitalet kort efter ulykken var sket først på eftermiddagen onsdag.
Først på aftenen kan politiet fortælle, at den 29-årige er uden for livsfare, men har flere komplicerede brud blandt andet på ryggen. Derudover har han brækket flere ribben og brystbenet.
En 74-årig mand, som bor på den vej, hvor arbejdsulykken skete, blev kørt til Nykøbing Sygehus, fortæller politiets vagtchef. Den 74-åriges tilstand beskrives ikke som kritisk.
- Det alvorlige uheld sker tilsyneladende, da de to mænd havde løftet den ene ende af en personbil med en kran på en lastbil, fortæller vagtchef ved Sydsjælland og Lolland-Falsters politi Ove Christoffersen.
- En skrothandler var på stedet for at afhente en bil. Da bilen skulle læses på lastbilen opdagede de to mænd, at bilen stadig indeholdt brændstof og de gik ind under bilen, for at undersøge den. Uheldigvis faldt bilen ned over dem.
Arbejdstilsynet har været på stedet og undersøgt ulykken.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde