Uheld spærrede Gedser Landevej
Foto: Foto: Claus Hansen
Foto: Claus Hansen
Gedser Landevej var torsdag eftermiddag spærret en times tid på grund af alvorligt trafikuheld.
Korte efter klokken 15 torsdag eftermiddag kørte to biler frontalt sammen på Gedser Landevej.
En 62-årig mandlig bilist fra Nysted kørte af ukendte årsager over i modsatte vejbane og ramte en bil med en 52-årig mand fra Væggerløse, som kørte mod syd.
Uheldet skete cirka en kilometer syd for Silvan rundkørslen og spærrede øjeblikkelig for al trafik.
Der blev til stedet tilkaldt både politi, to ambulancer, Falcks ladvogn og kranvogn ligesom lægehelikopteren kom til stedet.
- Den 62-årige mand blev ved ulykken fastklemt og efter han var reddet ud af sin bil blev han fløjet til Rigshospitalet, fortæller Sydsjælland og Lolland Falster politis vagtchef Anders Mikkelsen.
- Meldingen fra ulykkesstedet er, at han var ved bevidsthed, men formodentligt har pådraget sig flere brud, siger vagtchefen.
Den anden bilist, den 52-årige mand fra Væggerløse blev ifølge vagtchefen med ambulance kørt til undersøgelse på Nykøbing Sygehus.
Det var ikke muligt at skabe omkørsel for de ventende bilister ved uheldet, som skete på den lige strækning i skoven syd for Silvan rundkørslen.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde