En maskeret bankrøver havde i første omgang held med at flygte, da han mandag eftermiddag røvede Jyske Bank på Amagerbrogade 67 i København.
Røveren flygtede på en sort damecykel til Lergravsparken Station, men politiet nåede frem, inden manden nåede at stikke af i metroen, fortæller den centrale efterforskningsleder hos Københavns Politi.
Netop Jyske Bank på Amagerbrogade har været udsat for flere bankrøverier i løbet af året, og generelt er bankerne på Amagerbrogade meget udsatte, oplyser politiet.
Det er blot to uger siden, at en maskeret mand røvede Nordeas filial på Amagerbrogade 26. Dengang stak røveren også af på en sort damecykel, og gerningsmanden er stadig på fri fod.
- Vi er opmærksomme på, at gerningsmanden ved begge røverier flygtede på en sort damecykel, så vi skal have undersøgt, om den anholdte står bag begge røverier, siger efterforskningslederen.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde