Uheldig røver fra Struer får otte måneders fængsel
Under 24 timer efter en 33-årig mand røvede en kiosk på Hjermvej i Struer fredag, blev han lørdag idømt otte måneders fængsel, oplyser Midt- og Vestjyllands Politi til Ritzau.
- Manden kommer ind i kiosken, hvor han truer kassereren med en hardball-pistol og kræver at få udleveret penge, sagde vagtchef Kjeld Nedergaard tidligere.
Men kioskpasseren ville ikke give manden penge og forklarede, at han ikke kunne få kassen op. Det fik røveren til at tage tobaksvarer i stedet for.
Hvad røveren ikke vidste var, at der i baglokalet opholdt sig en mand.
- Han ringer til os, mens røveriet står på og lister så ud ad bagdøren, fortalte Kjeld Nedergaard.
Manden går lidt ned ad gaden til et pizzeria og henter hjælp.
- Så da røveren kommer ud fra kiosken, bliver han overmandet af fire-fem personer, der fastholder ham, til vi når frem.
- De foretager en civil anholdelse, og der er virkelig tale om et flot stykke arbejde, slog vagtchefen fast.
Den uheldige røver, der i forvejen er kendt af politiet, fik en straksdom, da han erkendte røveriet.
Den 33-årige blev kørt direkte fra retten til Herning Arrest, hvor han skal afsone dommen indtil videre.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde