Ukendt godgører smider million i container

Det var ikke kun sure sokker og uvaskede underhylere, der tirsdag væltede ud af en tøjcontainer nær Jyderup, da folk fra Røde Kors skulle tømme den.

Blandt de kasserede beklædningsdele lå der nemlig en farlig masse kontanter og et brev. Af brevet fremgik det, at pengene er en donation til Røde Kors.

Det hele virkede en smule mistænkeligt, og Røde Kors-folkene anmeldte derfor fundet til Midt- og Vestsjællands Politi.

- Politiet optalte pengene til lidt under en million kroner, fortæller pressetalsmand Carsten Andersen fra Midt- og Vestsjællands Politi.

Politiet er interesseret i at finde ud af, hvor de mange penge stammer fra. Derfor opfordrer man den anonyme godgører til at henvende sig.

Carsten Andersen lover fuld diskretion til personen, som heller ikke behøver at frygte at ende i håndjern.

- Politiet har undersøgt sagen nærmere, og der er ikke umiddelbart noget, der tyder på, at pengene stammer fra en ulovlig handling eller andet, der har politiets interesse, siger Carsten Andersen.

Hos Røde Kors vækker de mange dejlige penge glæde, omend man er en smule forbløffet over donationsformen.

- Vi har aldrig oplevet noget lignende og er utroligt taknemmelige for donationen. At donere knap en million kroner til os viser en kæmpe tillid, som vi kun kan være beærede over, siger Anders Ladekarl, generalsekretær i Røde Kors.

- Vi har tidligere opdaget, at folk har glemt en 100-kroneseddel i et par slidte bukser, som de har smidt i en Røde Kors-container. Men at en person har smidt en donation i en container, har vi aldrig oplevet før, siger generalsekretæren.

Hos Røde Kors ser man gerne, at andre donerer penge. Men man opfordrer dog til en anden fremgangsmåde end den fra Jyderup.

- Hvis andre har lyst til at donere penge til os, så vil jeg dog foretrække, at de bruger vores hjemmeside eller indbetaler dem på anden måde. Det er lidt sikrere, siger Anders Ladekarl.

/ritzau/

Tøjcontainer fra Røde Kors indeholdt højst overraskende en masse kontanter, da den blev tømt tirsdag.

Offentliggjort Sidst opdateret