Ulykke på Storebæltsbroen påvirker trafik mod Sjælland
Fredag aften er der sket en trafikulykke på Storebæltsbroen ved højbroen. Ingen er kommet alvorligt til skade. Foto: /ritzau/Rasmussen Per/arkiv
/ritzau/Rasmussen Per/arkiv
En trailer er væltet fredag aften på Storebæltsbroen. Ulykken påvirker trafikken i østgående retning.
En trafikulykke på Storebæltsbroen påvirker fredag aften trafikanter, der skal hen over broen mod Sjælland.
Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi modtog meldingen om en ulykke klokken 19.34. En trailer væltede omkuld, og en bil er påkørt.
I forbindelse med ulykken vil man sandsynligvis lukke kortvarigt for trafikken i østgående retning, fortalte vagtchef Anders Mikkelsen kort før klokken 20.
- Lige nu kører man fint forbi derude. Men jeg forventer, at vi må lukke, når vi skal rydde op, sagde han.
Omkring klokken 20.20 blev Storebæltsbroen så lukket helt i retning mod Sjælland. Det oplyste Storebælt på Twitter. Kort tid efter - klokken 20.45 - blev der atter åbnet for et spor.
Klokken 21.40 er oprydningsarbejdet efter ulykken færdigt, og der er igen åbent for begge spor, oplyser politiet. Der er dog tæt trafik.
Sund & Bælt advarer om kødannelse på broen ind til klokken 22.
Der er ingen alvorligt tilskadekomne ved ulykken.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker