Ulykke spærrer Storebæltsbroen for anden gang i dag
Et færdselsuheld har spærret Storebæltsbroen i vestgående retning. Broen har tidligere været lukket tirsdag.
Billister, der er gået på tidlig påskeferie, må væbne sig med tålmodighed, hvis Storebælt skal krydses.
Storebæltsbroen er igen blevet delvist spærret. Broen er spærret i vestgående retning på grund af et færdselsuheld og massiv ophobning af køretøjer.
Det oplyser Sydsjællands Politi.
- Politiet har besluttet at lukke strækningen mod Fyn for at få fragtet tre biler, der er stødt sammen. Vi regner dog med, at lukningen er kortvarig, siger kommunikationschef Lene Gebauer Thomsen fra Sund & Bælt.
Det er anden gang tirsdag, at Storebæltsbroen er lukket eller delvist lukket, efter at nedfaldende is lukkede broen mellem Sjælland og Fyn tirsdag formiddag og indtil klokken 13.20.
Togtrafikken over Storebælt har ikke på noget tidspunkt været påvirket af den nedfaldende is.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde